Tarımsal Sulama Sistemleri

 1. Anasayfa
 2. Tarımsal Sulama Sistemleri
Tarımsal Sulama Sistemleri

Tarımsal Sulama Sistemleri

 Güneş enerjili sulama sisteminin sadece kurulum maliyeti vardır, ek giderleri yoktur. Ortalama 25 yıl kadar ömrü vardır. Tarımsal faaliyetlerin önemli bir kısmını sulama masrafları oluşturur ve bu masraflar direkt olarak enerjiye bağlıdır. Ancak tarım arazileri genelde enerji nakil hatlarından uzak yerde konumlanır. Uzaklık durumunda akülü güneş enerji sistemleri uygulanabilir.


Güneş Enerjisi ile Sulama Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Güneş enerjisinin tarımda sulama için kullanılması beraberinde pek çok avantajı getirir. Bu avantajlardan birkaçını aşağıdaki gibi sayabiliriz;

 • - Güneş enerjisi ile yapılan sulama ekonomiktir ve size sürekli ek masraf çıkarmaz.
 • - Sürekli artan yakıt ya da şebeke fiyatlarından etkilenmez.
 • - Çevre dostudur ve uzun ömürlüdür.
 • - Sürekli bakım gerektirmez, belirlenen dönemlerde bakım yapılması yeterlidir.
 • - Gürültülü sistemler hem çevreyi rahatsız eder hem çalışma verimini olumsuz etkiler. Güneş enerjisi sistemleri gürültüsüz çalışır böylece sakin bir ortam olur.

 • Tarımsal Sulamada Güneş Enerjisi Desteği

  Güneş enerjisi ile tarımsal arazinin işletme maliyetleri önemli oranda düşer. Burada en cazip avantajlardan biri elektrik şebekelerinin beklenmedik fiyat artışlarından etkilenmemektir. Ayrıca tarımsal sulama hibe desteği ile (güneş enerjili sulama, güneş enerjili damla sulama sistemleri, yağmurlama ve benzeri gibi) ciddi oranda kar elde edebilirsiniz. Tarımsal sulama hibe desteği her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde ilan edilir. 


  Çiftçiler, sulanacak alanın yüzde 1’i kadar alana GES kurabilir.                                                    Yani 250-300 dekarlık araziyi sulamak için 3 dekara kurulacak GES ile 250 kw elektrik üretilebilecek.

  Tarımsal sulamada GES kurulumu için Ziraat Bankası vasıtasıyla çiftçilere 1 yıl geri ödemesiz, 8 yıl vadeli kredi kullandırılacak. Yeri üretim panel üretimi için kullandırılacak kredilerde sıfır faiz, ithal panellerde yüzde 50 faiz desteği veriliyor. Kredi kullanmak istemeyen çiftçiler, GES projeleri için yüzde 50’ye kadar hibe desteğinden faydalanabilir.